17
چهارشنبه, سرطان

خوشبوی جلال آباد

Typography

Mr Arsala examines the quality of an essential oil produced at Gulestan in Jalalabad

باربارا ستگمن گرداننده شرکت موفق تولید عطر7 virtues است که از روغن خوشبو شگوفه  نارنج شهر جلال آباد استفاده می نماید.

عطر 7 virtues شگوفه نارنج افغانستان آخرین محصول گل نارنج افغانستان است که در تمام کانادا پخش گردیده است. این عطر به حد شهرت کسب نموده است که حالا سطح تقاضا به تناسب ارزه بسیار بلند رفته است. این عطر در بیش از 91 موقعیت کانادا در مشهورترین مغازه های فروش عطریات آن کشور به فروش میرسد.
ستگمان درمصاحبه 2010 تورنتو خود گفته بود که نظریه تولید این عطر همانا "عطر نه کوکنار بود:" که هدف از راه اندازی این نظریه کمک به دهاقین افغانستان است تا با به دست آوردن عاید کافی از کشت غیرقانونی روگردان شوند.
خانم ستگمان کسیکه این نظریه را از یک دوست نظامی خود به الهام گرفته بود به مجله Glob & Mail  تورنتو یکبار گفته بود:"نمیدانم که ما جامعه مدنی چرا باید توقع داشته باشیم که تمام کار ها را درا فغانستان حکومت ویا نظامیان ما انجام دهند. من به این باور هستم که تجارت میتواند مردم را کمک نماید تا راه بیرون رفت از این نزاح را بیابند."
تحقیقات ابتدایی که در کانادا صورت گرفت باعث شد موصوف با شرکت گلستان  در شهر جلال آباد که مصروف تولید روغن عطریات است به ارتباط شود. از یک گیلاس روغن عطر که ارزش آن بالغ بر 2000 دالر امریکایی میگردد حدود 1000 بوتل عطر ساخته میشود. خانم ستگمان با داشتن بازار خوب مغازه های تورنتو علاقه مند خریداری تمام محصولات سال بعد گردید ، به این مفهوم که سطح تولید عطر به 12000 بوتل افزایش یافت.
عبدالله ارسلا مالک شرکت گلستان میپذیرد که علاقمندی خانم ستگمان باعث نجات و احیا دوباره تجارت وی گردید. وی میگوید:"درزمانیکه میخواستیم بنابر بلند بودن قیمت ها فابریکه خود را مسدود نمایم باربارا باعث امیدواری ما نسبت به آینده و ثبات مالی گردید. وی در حمایت و تشویق ما نقش بارز داشته است."موصوف تاکید ورزید که تجارت میان این دوشرکت به سود هردو طرف است.
به زودی سایر شرکت ها نیز علاقه مندی خود را نسبت به روغن گل نارنج نشان دادند. شرکت تولیدی عطر سما در فرانسه نیز ازاین روغن در ساخت کریم های ضد چین و چرک جلد استفاده نمود.
به تعقیب آن لی اورییل  و داکتر هوشوکا در جرمنی نیز متقاضی این روغن گردیدند.
موفقیت تجارت 7 virtues با شرکت گلستان آنها را ترغیب به باز نمودن خط دیگر تجارت که عبارت از تولید عطر گل گلاب افغانستان یا 7 Virtues Noble Rose of Afghanistan Eau de perfume است نمود.
آقای ارسلا میگوید که شرکت گلستان طی دوسال گذشته به ارزش 100000 دالر امریکایی تجارت نموده است. وی میگوید :"طی سال جاری ما توقع داریم تا به ارزش 36000 دالر روغن عطر به فروش برسانیم."
درشرکت گلستان 1200 تن که ده فیصد آنرا زنان تشکیل میدهد مصروف کار میباشند. این درحالیست که دهاقین از فروش یک کیلونارنج مبلغ 50 افغانی به دست می آورند.به صورت اوسط هر دهقان سالانه از 500 الی 2000 دالر به دست می آورد . به گفته ارسلا:"دهاقین با فروش نارنج  سالانه نسبت به فروش گندم حدود پنج برابر بیشتر مفاد می نمایند."
ستگمان در مصاحبه خود با صدای آزادی به افتخار گفت که بعد از فروشات سال اول حالا این عطر در کانادا  مقام هفتم را میان تولیدات نامی 125 شرکت تولید عطریات اخذ نموده است.