23
جمعه, اسد

روز جهانی توریزم و وضعیت صنعت توریزم در افغانستان

Typography

Band-e Amir۲۷ سپتامبر مصادف با روز بین المللی توریزم است و افغانستان در دو روز گذشته با راه اندازی کنفرانس و نمایشگاه صنایع دستی و غذا های افغانی از این روز تجلیل کرد و هم چنان برای اولین بار سنگ تهداب یک انستیتوت توریزم در این کشور گذاشته شد.غلام نبی فراهی معیین توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید: "روز چهارشنبه ما یک کنفرانس علمی را راجع به مشکل های و دستاورد های توریزم در افغانستان در شهر کابل دایر کردیم که آتشه های فرهنگی کشور های دوست و نهاد های بین المللی که در بخش توریزم کار می کنند دعوت شده بودند."
او افزود که در جنب این کنفرانس یک نمایشگاه صنایع دستی از ۳۴ ولایت کشور هم دایر شده بود و علاوه بر موسیقی اصیل افغانی، غذا های اصیل افغانی نیز آماده شده بود.
فراهی ادامه داد که آنها روز گذشته سنگ تهداب اولین انستیتوت توریزم افغانستان را گذشتاند که به گفته او در مدت یکسال این انستیتوت اعمار می گردد و مواد درسی را به کمک برخی از کشور ها و موسسات بین المللی آماده ساخته اند.
او گفت که  بعد از تکمیل کار ساختمان، فارغان صنف ۱۲ مکاتب را این انستیتوت جذب می کند و به همکاری وزارتهای معارف و وزارت تحصیلات عالی در بخش صنعت توریزم آموزش دهد.
فراهی می گوید که افغانستان عضویت سازمان جهانی توریزم را شش سال قبل بدست آورده است و سالانه ۲۰ هزار دالر حق العضویت می پردازد.
سازمان توریزم جهانی اعلام کرد که روز جهانی توریزم در سال ۲۰۱۳ با هدف افزایش نقش توریزم در حفاظت از منابع آب با شعار :" توریزم و آب: از آینده مشترک خود مراقبت کنیم" درسراسر جهان برگزار می‎شود.
بان کی مون، منشی عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت روز بین المللی توریزم پیامی فرستاده است که در آن آمده است: با مصرف ناپایدار و تغییرات آب و هوایی و تهدید منابع آب جهان، امسال روز جهانی توریزم مسوولیت صنعت توریزم را به منظور حفاظت و مدیریت هوشمندانه آب برجسته می سازد. در این پیام او از موسسات توریستی مصرانه خواسته است که در کاهش مصرف آب و بهبود مدیریت مواد زاید همکاری نماید.
آقای بان کی مون از افراد می خواهد زمانی که سفر می کنند نقش خود را برای انتخاب سازگار با محیط زیست انجام دهند و با صرفه جویی در آب که یک اولویت همه است در بازسازی آینده کمک کند.
افغانستان با داشتن طبیعت زیبا و آثار و آبدات تاریخی با ارزش در گذشته جایگاه خاصی از نگاه توریزم و جهانگردی داشت که جنگهای چند دهه این صنعت را در افغانستان کمرنگ ساخت.
ویرانی مجسمه های بودا در بامیان یکی از بد ترین رخداد هایی از این دست بود که افغانستان در نتیجه آن یکی از آثار بینظیر و دیدنی تاریخی خود را که همه ساله هزاران  جهان گرد از کشور های دور و نزدیک به دیدن آن به بامیان سفر می کردند، از دست داد.
اما حضور ۱۲ ساله جامعه جهانی و مرمت و بازسازی های ۱۲ سال آخیر دوباره این صنعت را در افغانستان تا حدودی پر رونق ساخته است و هم چنان دولت افغانستان نیز قدمهای را برای مساعد ساختن بستر توریزم در افغانستان برداشته است.
غلام نبی فراهی می گوید: "ما قوانین مالیاتی و سرمایه گذاری که به بخش توریزم هم مرتبط است را ساده سازی کرده ایم تا زمینه های سرمایه گذاری در بخش توریزم مساعد گردد، زیرا قبلا همه سیستم ها بسته بود." ا
و اظهار می دارد: "بخاطر این ساده سازی هم اکنون حدود ۵۰۰ شرکت توریستی و سیاحتی در افغانستان فعالیت دارند و حدود ۴۰۰ هوتل و مهمانخانه که خدمات را برای توریستان ارایه می دارند در افغانستان ایجاد شده اند." 
اما وزارت اطلاعات، فرهنگ و تروریزم یک آمار دقیق از تعداد سیاحانی که سالانه به افغانستان می آیند و مفادی که بدولت افغانستان می رسد را ارایه کرده نمی کند.
فراهی می گوید که ارقام دقیق از تعداد توریستانی که سالانه به افغانستان می آیند را ندارند و به گفته او به صورت تخصمین در چند سال اخیر سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار توریست از افغانستان بازدید کرده اند.
فراهی می گوید: "یک ترویست از هنگامی که به سفارت افغانستان در کشورش مراجعه می کند تا هنگامی از افغانستان دیدار می کند و دوباره به کشورش بر می گردد، هزینه های مصرف می کند، اما ما از این همه آمار دقیق نداریم، ولی ریاست توریزم ما سالانه بیشتر از ۵۰ میلیون افغانی از مدرک توریزم عاید به خزانه دولت می دهند."
معین توریزم گفت که توریستان بیشتر به کابل، بامیان، مزار شریف، هرات، پروان، جلال آباد و غزنی می آیند. او افزود که اگر امنیت بهتر بوجود بیاید و خدمات ازاین هم بهتر شود، بزرگترین مرکز توریستان افغانستان خواهد بود.

ban-ki-moon


در همین حال محمد قربان حقجو رییس عامل اتاق تجارت افغانستان می گوید:" عاید ناخالص ملی ۳۲ کشور در جهان از سکتور توریزم تمویل می شود." او می افزاید که ۷۰ درصد از صنایع توریزم دنیا مربوط کشور های اروپایی،۲۰ درصد مربوط امریکا و ۱۰ درصد هم مربوط کشور های آسیایی، افریقایی و اقیانوسیه می شود، یعنی تقریباً ۹۰ درصد از صنایع توریزم به کشور هایی تعلق میگیرند که بیشترین امکانات و فرصت ها را از لحاظ زیر ساختاری، قوانین، صحت و  مصئونیت فکری و فیزیکی برای این سکتور فراهم ساخته اند.
آقای حقجو افزود که پیش شرط لازم برای رشد صنعت توریزم، امنیت و داشتن فرهنگ بالای رفاه اجتماعی و اقتصادی است. اگر ما بخواهیم واقعاً توانایی های بالقوه خود را با تمام امکانات دست داشته برای صنعت توریزم فراهم سازیم، حد اقل ۱۰ سال وقت را در بر خواهد گرفت.