22
جمعه, حوت

Top Stories

در جریان سقوط بار اول شهر کندز به دست طالبان، مردم این ولایت همه چیز را از دست دادند. شفاخانه داکتران بدون سرحد ولایت کندز نیز در این مدت در یک حمله هوایی کاملا از بین رفت و در این رویداد حداقل ۵۰ تن از مریضان و داکتران شفاخانه نیز جان های خود را ازدست داند.

MSF Hospital Reopened

ایدز یک مریضی کشنده و بدنام است که در پهلوی زردی سیاه، زردی سفید و کم خونی سلول های سرطانی دیگر امراض هستند هزاران افغان در قریه جات و شهرک ها از آنها رنج میبرند و میمیرند. 

زمانيکه شورشيان زندگى آرام و مسالمت آميز شهروندان ولايت ننگرهار را مورد تهديد قرار دادند، نيروهاى ملى دفاعى و امنيتى افغان عمليات نظامى را بر ضد دهشت افگنان آغاز نمودند. هدف به عقب راندن شورشيان از منطقه آغاز حمايت دولت بود. زمانيکه جوامع از وجود شورشيان پاکسازى شوند،

مادران افغان به ملت شان زندگى جديد را ميبخشند و در حال حاضر به خدمات صحى بهتر دسترسى دارند، با سپاس از سرمايه گذارى نيروهاى ائتلاف در شفاخانه زنان در کابل. 

1

داکتر گل محمد محمدی، رییس صحت عامه ولایت خوست در محفل فراغت این بانوان گفت که آنان از مناطق دوردست آمده و در ولسوالی های خوست نیز به کار گماشته خواهند شد. داکتر خدیجه، مسوول این برنامه آموزشی گفت که آنان در صدد توسعه برنامه های آموزشی شان اند و هدف شان این است تا از مرگ و میر مادران و نوزدان جلوگیری کنند. قابل یادآوری است که تا کنون 200 دخترخانم از این دوره های آموزشی فارغ شده اند. این برنامه شش بار برای آموزش قابلگی و دو بار هم برای نرسنگی راه اندازی شده است.

دورجدید برنامه سراسری واکسین پولیو اطفال روز گذشته درولایت نیمروز آغازشد.

بزرگترین مرکز پروسس زعفران در ولایت هرات گشایش یافت. این مرکز برعلاوه پروسس و بسته بندی زعفران به گونه معیاری به بیشتر از ۷۰۰ تن که عمدتا بانوان هستند، اشتغال زایی کرده است.

با باز شدن درب بزرگترین فابریکه تولید آب میوه تازه و پروسس میوه جات خشک در کشور، دروازه امید های مردم به ویژه باشنده گان ولایت های پروان، کاپیسا‌ و پنجشیر و ولسوالی های شمال کابل (کوهدامن) باز شده است.

مؤسسه "میرسی کور" برای دهاقین ولایت‎های کندهار، هلمند و ارزگان از طریق پروگرام معيشت ۴۵۰ باغ پسته ایجاد می‎کند.

ولایت هلمند دارای هوای مناسب برای کشت و حاصل برداری از محصولات گوناگون زراعتی میباشد که این اوصاف باعث شده است تا دهاقین آن در طول سال مصروف کشت و جمع آوری محصولات زراعتی خود باشند.

ازنسل ها بدینطرف زراعت منبع عالی غذا، مشغولیت و عاید بوده و بیشترین تعداد مردم افغانستان در آن مصروف اند.ازنسل ها بدینطرف زراعت منبع عالی غذا، مشغولیت و عاید بوده و بیشترین تعداد مردم افغانستان در آن مصروف اند.

Nangarhar Agriculture Developement

مسولان اداره محیط زیست هرات میگویند قرار است در جریان فصل سبز امسال بیش از ٢٨٠ هزار اصله نهال در پارک های تفریحی حومه ی شهر و ١٥ ولسوالی هرات غرس شود. همه ساله از ١٥ ماه دلو تا اوایل بهار برای توسعه فضای سبز، این معیاد مشهور به فصل سبز میباشد که از سوی اداره های دولتی به ویژه زراعت، شاروالی ومحیط زیست نهال غرس می گردد.

Herat Environment to Plant

احمدی روزانه صبح وقت از خانه بیرون شده و بعد از ادای نماز صبح؛ در نزدیک ترین مسجد منطقه راهی دوکان خود می شود. او در مصاحبه به مجله صدای آزادی گفت که صداقت و پاکی دو صفتی است که وی را در پیشبرد امورات زندگی و کمایی پول حلال کمک کرده است.

شهروندان افغان با حضور میلیونی شان به پای صندوق های رای یکبار دیگر باورمندی و پایبندی شانرا به نظام دموکراسی (مردم سالاری) به اثبات رساندند.

صدها تن از باشندگان هلمند طی یک گردهمایی، طرف های درگیر جنگ را به صلح فراخواندند.

وکلای گذر نواحی ۱۵ گانه شهر هرات امروز در یک گردهمایی حمایت شان را از پروسه صلح و آتش بس حکومت افغانستان با طالبان اعلام نموده و از طالبان خواستند تا از شرایط بوجود آمده استفاده کرده و از جنگ دست بکشند.

جنرال محمد یاسین خان والی هلمند از بخش های مختلف بند کجکی بازدید کرد. او هنگام ارزیابی وضعیت آب و برق در بند برق کجکی به خبرنگاران گفت که باشندگان هلمند باید در استفاده از آب خیلی محتاط باشند.

حضور خانواده ها در اماکن تفریحی مزارشریف از طرف شب پررنگ شده است. خانواده های که برای تفریح و سیاحت به تفریح گاه های مزارشریف میروند، امنیت در شهر و فضای سالم تفریح گاه ها را می ستایند و از نیروهای امنیتی بابت تامین امنیت تشکری می کنند.

به سلسله ایجاد دهلیز های هوایی میان ولایات افغانستان با کشور های خارجی، اینبار دهلیز هوایی میان بلخ و شهر های اروپایی افتتاح گردید.

ریاست زراعت ولایت هرات پیش بینی کرده که در سال روان بیشتر از ۱۰۰ تن عسل در این ولایت تولید خواهد شد. صنعت زنبورداری و تولید عسل در هرات سابقه ده ساله دارد.

اتحادیۀ اروپا امروز ۳ اسد ۱۳۹۷ به دولت افغانستان از تصمیم این اتحادیه مبنی بر پرداخت ۹۸ میلیون یورو به منظور انجام اصلاحات و عملی سازی پالیسی های انکشافی "چهارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان و برنامه های دارای اولویت" تامین ثبات اقتصادی و انسجام عواید داخلی، انکشاف مدیریت مالی عامه و تقویت شفافیت در بودیجه، اطلاع داد.

جلسه هفته وار کمیسیون تدارکات ملی که روز گذشته به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور دایر شده بود، ۴ قرارداد را به ارزش سه میلیارد افغانی منظور کرد.

مسؤولان در کاخ ریاست جمهوری افغانستان از به امضا رسیدن قرارداد پروژۀ تولید برق از گاز میان دولت و یک شرکت خصوصی خبر می‌دهند.

اولین اجلاس کمیته مشترک میان افغانستان و اتحادیۀ اروپا در مورد تطبیق موافقتنامۀ همکاری غرض مشارکت و انکشاف امروز مؤرخ ۱۹ دلو ۱۳۹۶ در بروکسل برگزار گردید.

داود شاه صفاری رئیس معارف ولایت هلمند می گوید که کمبود معلمین را مرفوع می سازد به همین منظور تاکنون بیش از هزار تن را به عنوان معلم در مکاتب استخدام کرده اند.

ماموریت حمایت قاطع "ناتو" می گوید که به زودی گروه از خلبانان افغان به شمول دو زن بعد از تکمیل یک دوره آموزشی ۱۵ ماهه در شهر پراگ پایتخت جمهوری کشور چک، سند فراغت خود را دریافت خواهند کرد.

فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان جوانان در شهر مزارشریف ترویج یافته است.

یک دوره آموزشی کمپیوتر برای منسوبین زن قول اردوی ۲۰۹ شاهین در مرکز این قول اردو راه اندازی شده است. 

ایوب عمر عمری ولسوال گرمسیر میگوید تمام مکاتب این ولسوالی به شمول سه باب مکتب دخترانه به  کمک و همکاری بزرگان قومی فعال میباشد. عمری می افزاید، بزرگان قومی این ولسوالی نهایت تلاش کرده اند تا تمام مکاتب این ولسوالی بروی شاگردان باز باشد که در نتیجه همین همکاری مردم، معارف دراین ولسوالی کاملاً فعال باقی مانده است.

به تعداد ٥٠٠ تن از نیرو های اردوی ملی از مرکزتعليمى نظامی ولایت هلمند فارغ گردیدند. جنرال ولی محمد احمدزی قومندان قول اردوی ٢١٥ میوند که در مراسم فراغت ٥٠٠ تن از نیرو های  اردوی ملی صحبت میکرد گفت، هیچگاه به شورشیان اجازه نمیدهیم تا زندگی آرام مردم هلمند را نا امن سازند.

نودو نهمین سالروز استرداد استقلال کشور با حضور رییس جمهور محمد اشرف غنی و شماری دیگر از مقام‌های دولتی، گرامی ‌داشت به عمل آمد.

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز آرشیف ارگ ریاست جمهوری را افتتاح کرد و از بخشهای مختلف آن، دیدن نمود.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان به خاطر کارکردهای چشم ‌گیرش در بخش موسیقی و آن هم که اعضای آن بیشتر کودکان می‌باشد، توانسته جایزۀ موسیقی پولار که مشهور به جایزۀ نوبل موسیقی می‌باشد، به دست آورد.

در این اواخر نفوس ولایت کندز در مقايسه به ده سال گذشته، از ٥٠ هزار تن به ٣٠٠ هزار تن افزایش یافته است. تعداد بیشتر ساکنان کنونی این شهر از مناطق ناامن به این شهر جابجا گردیده اند، که این کار باعث تراکم نفوس در شهر کندز گردیده و ارائه خدمات شهری را دشوار نموده است.

سی و پنج زوج جوان به همکاری یک بنیاد خیریه و حمایت مالی یک تاجر مراسم عروسی شان را در هرات جشن گرفتند.

Herat Mass Marriage

 

افغانستان خانه از اقوام و قبایل مختلف است که بیشتر از هزاران سال در اتحاد و همبستگی به سر میبرند و در پیوند به مسائل مختلف ملی از هماهنگی و اتحاد کار گرفته اند.

HMD Photo Borders and tribes affairs Director Ahmad Naveed Nazari 2

یک شبکه تروریستی در عملیات ویژه نیروهای پولیس در ولایت هرات متلاشی شد و تمام اعضای آن بازداشت شده اند.

۷۵ مخالف مسلح و عضو گروه طالبان روز گذشته در ولایت ننگرهار به روند صلح پیوستند.

در چند رویداد جداگانه ظرف دو روز گذشته در ولایت فاریاب، بیش از ۲۵۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده اند. این افراد در ولسوالی های کوهستان، قیصار و غورماچ کشته و زخمی شده اند. قول اردوی ۲۰۹ شاهین می گوید در چندین سال گذشته، طالبان به این حد در ولایت فاریاب تلفات سنگین نداده بودند.

مقام های محلی در ولسوالی شیندند هرات میگویند یک قطعه سربازان آمریکایی جهت مشوره و آموزش به نیروهای امنیتی افغان و اشتراک در حملات هوایی وارد این ولسوالی گردیدند.

یک گروه ۸ نفری طالبان به رهبری ملا لعل محمد با تلاش های امنیت ملی به پروسه صلح یکجا شدند. این گروه هشت نفری در طول پانزده سال گذشته در بخش های مختلف هلمند مصروف نبرد با نظامیان افغان بوده است.

مسوولان امنیتی در ولایت پکتیا می گویند که پولیس یک موتر لاری که مملو از مواد انفجاری بود، را کشف و خنثی کرده ‌اند.

جنرال عبدال‌رشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری با محمد اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرده‌است.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان با ممنون حسین، رئیس جمهور پاکستان در حاشیه نشست آب در دوشنبه پایتخت تاجیکستان پیرامون مسائیل امنیتی دیدار و گفتگو کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با مایک پنس، معاون رییس جمهور امریکا در مورد برخی از مسایل مهم به شمول آغاز عملیات بهاری گروه طالبان در این کشور، صحبت کرده‌اند.

مسوولان اداره مرکزی ثبت احوال نفوس و ریاست جمهوری می گویند، که روند بایومتریک بالای رییس جمهور محمد اشرف غنی، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری دیگر از مقام ها ارشد دولتی آغاز گردیده است.

 

مقام های محلی و شهروندان هرات از برگزاری نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل استقبال نموده و اظهار امیدواری میکنند تا این نشست پیامدهای مثبت امنیتی برای افغانستان داشته باشد.

Herat governor spokesman

Strong government guarantees honor and good life for the nation. Unity and people’s support are vitally important factors for strengthening the government.

Government is Fruitful Tree

برای نخستین‌بار یک مسلخ معیاری و مدرن در ریشخور کابل، توسط محمداشرف غنی رییس جمهور با حضور نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و شماری از اعضای کابینه صبح امروز به بهره‌برداری سپرده شد.

رییس جمهور محمد اشرف غنی هنگام دیدار با اقشار مختلف ولایت غزنی، از اختصاص صد میلیون افغانی برای این ولایت خبر داد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کنترول حریم فضایی کشور پس از این به طور کامل دوباره توسط افغان‌ها صورت می‌گیرد.

دولت افغانستان با مقام‌های کشور امارات متحده عربی، امروز یکشنبه رسما طی مراسمی،  پروژۀ شهرک رهایشی امارات که در ذات خود بزرگ‌ترین پروژه در بخش اسکان در کشور گفته می‌شود را افتتاح نمود.

 

این پروژه بزرگ امروز توسط مسوولین فدراسیون فوتبال کشور امروز رسماً آغاز شد.

دولت افغانستان می‌گوید محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در سفر به ولایت خوست دو پروژۀ بزرگ زیربنایی را افتتاح کرده‌است.

FaLang translation system by Faboba