Top Stories

در جریان سقوط بار اول شهر کندز به دست طالبان، مردم این ولایت همه چیز را از دست دادند. شفاخانه داکتران بدون سرحد ولایت کندز نیز در این مدت در یک حمله هوایی کاملا از بین رفت و در این رویداد حداقل ۵۰ تن از مریضان و داکتران شفاخانه نیز جان های خود را ازدست داند.

MSF Hospital Reopened

ایدز یک مریضی کشنده و بدنام است که در پهلوی زردی سیاه، زردی سفید و کم خونی سلول های سرطانی دیگر امراض هستند هزاران افغان در قریه جات و شهرک ها از آنها رنج میبرند و میمیرند. 

زمانيکه شورشيان زندگى آرام و مسالمت آميز شهروندان ولايت ننگرهار را مورد تهديد قرار دادند، نيروهاى ملى دفاعى و امنيتى افغان عمليات نظامى را بر ضد دهشت افگنان آغاز نمودند. هدف به عقب راندن شورشيان از منطقه آغاز حمايت دولت بود. زمانيکه جوامع از وجود شورشيان پاکسازى شوند،

مادران افغان به ملت شان زندگى جديد را ميبخشند و در حال حاضر به خدمات صحى بهتر دسترسى دارند، با سپاس از سرمايه گذارى نيروهاى ائتلاف در شفاخانه زنان در کابل. 

1

داکتر گل محمد محمدی، رییس صحت عامه ولایت خوست در محفل فراغت این بانوان گفت که آنان از مناطق دوردست آمده و در ولسوالی های خوست نیز به کار گماشته خواهند شد. داکتر خدیجه، مسوول این برنامه آموزشی گفت که آنان در صدد توسعه برنامه های آموزشی شان اند و هدف شان این است تا از مرگ و میر مادران و نوزدان جلوگیری کنند. قابل یادآوری است که تا کنون 200 دخترخانم از این دوره های آموزشی فارغ شده اند. این برنامه شش بار برای آموزش قابلگی و دو بار هم برای نرسنگی راه اندازی شده است.

دورجدید برنامه سراسری واکسین پولیو اطفال روز گذشته درولایت نیمروز آغازشد.

مؤسسه "میرسی کور" برای دهاقین ولایت‎های کندهار، هلمند و ارزگان از طریق پروگرام معيشت ۴۵۰ باغ پسته ایجاد می‎کند.

ولایت هلمند دارای هوای مناسب برای کشت و حاصل برداری از محصولات گوناگون زراعتی میباشد که این اوصاف باعث شده است تا دهاقین آن در طول سال مصروف کشت و جمع آوری محصولات زراعتی خود باشند.

ازنسل ها بدینطرف زراعت منبع عالی غذا، مشغولیت و عاید بوده و بیشترین تعداد مردم افغانستان در آن مصروف اند.ازنسل ها بدینطرف زراعت منبع عالی غذا، مشغولیت و عاید بوده و بیشترین تعداد مردم افغانستان در آن مصروف اند.

Nangarhar Agriculture Developement

مسولان اداره محیط زیست هرات میگویند قرار است در جریان فصل سبز امسال بیش از ٢٨٠ هزار اصله نهال در پارک های تفریحی حومه ی شهر و ١٥ ولسوالی هرات غرس شود. همه ساله از ١٥ ماه دلو تا اوایل بهار برای توسعه فضای سبز، این معیاد مشهور به فصل سبز میباشد که از سوی اداره های دولتی به ویژه زراعت، شاروالی ومحیط زیست نهال غرس می گردد.

Herat Environment to Plant

نیروهای حمایت قاطع چندین عراده موترسایکل و تجهیزات اداری را به اداره زراعت هرات اهدا نمودند. مسولان ریاست زراعت هرات میگویند این کمکها شامل ١٠ عراده موترسایکل، ١٥ پایه چوکی، ١٥ پایه میز، ١٥ عدد الماری و ٣ پایه پرنتر میباشد.

RS aid with Herat Agriculture

باشنده گان قریه آبازان  ولسوالی گرشک سبزیجات را به حیث بدیل تریاک کشت نموده وهمه روزه محصولات شان راجهت فروش به بازار ولسوالی انتقال میدهند. خیرمحمد یکتن از دهاقین  این قریه میگوید ،وی در زمین های خود ترکاری و میوه کشت و هر روز محصولات خود را برای فروش به بازار ولسوالی میبرد.

Greshk Farmers Income

صدها تن از باشندگان هلمند طی یک گردهمایی، طرف های درگیر جنگ را به صلح فراخواندند.

وکلای گذر نواحی ۱۵ گانه شهر هرات امروز در یک گردهمایی حمایت شان را از پروسه صلح و آتش بس حکومت افغانستان با طالبان اعلام نموده و از طالبان خواستند تا از شرایط بوجود آمده استفاده کرده و از جنگ دست بکشند.

جنرال محمد یاسین خان والی هلمند از بخش های مختلف بند کجکی بازدید کرد. او هنگام ارزیابی وضعیت آب و برق در بند برق کجکی به خبرنگاران گفت که باشندگان هلمند باید در استفاده از آب خیلی محتاط باشند.

حضور خانواده ها در اماکن تفریحی مزارشریف از طرف شب پررنگ شده است. خانواده های که برای تفریح و سیاحت به تفریح گاه های مزارشریف میروند، امنیت در شهر و فضای سالم تفریح گاه ها را می ستایند و از نیروهای امنیتی بابت تامین امنیت تشکری می کنند.

در آستانه عید سعید فطر بازار های خرید و فروش در مزارشریف رونق یافته است. فروشندگان لباس، میوه خشک و جوس های داخلی و خارجی می گویند از فروشات بازار عید راضی هستند.

شماری از زنان در غرب افغانستان حمایت شان را از پروسه ثبت نام انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها اعلام نموده و از همه زنان واجد شرایط در انتخابات میخواهند تا خود را در این پروسه ثبت نام نمایند.

اتحادیۀ اروپا امروز ۳ اسد ۱۳۹۷ به دولت افغانستان از تصمیم این اتحادیه مبنی بر پرداخت ۹۸ میلیون یورو به منظور انجام اصلاحات و عملی سازی پالیسی های انکشافی "چهارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان و برنامه های دارای اولویت" تامین ثبات اقتصادی و انسجام عواید داخلی، انکشاف مدیریت مالی عامه و تقویت شفافیت در بودیجه، اطلاع داد.

جلسه هفته وار کمیسیون تدارکات ملی که روز گذشته به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور دایر شده بود، ۴ قرارداد را به ارزش سه میلیارد افغانی منظور کرد.

مسؤولان در کاخ ریاست جمهوری افغانستان از به امضا رسیدن قرارداد پروژۀ تولید برق از گاز میان دولت و یک شرکت خصوصی خبر می‌دهند.

اولین اجلاس کمیته مشترک میان افغانستان و اتحادیۀ اروپا در مورد تطبیق موافقتنامۀ همکاری غرض مشارکت و انکشاف امروز مؤرخ ۱۹ دلو ۱۳۹۶ در بروکسل برگزار گردید.

بلخ با امنیت نسبی اش، توانسته بستر مناسبی برای کار های تجارتی و سرمایه گذاری باشد. در کنار سرمایه گذاری های هنگفت که از سوی تجار ملی و بین المللی در این ولایت صورت گرفته، زنان تجارت پیشه نیز در چرخش اقتصاد این ولایت سهم ارزنده ی دارند.

Backyard poultry production has always been a major contributor to family nutrition in Afghanistan that enhance families through small-scale earn income to feed the family. Among hundreds of families which received hen donation in Kunduz, one is Nooria.

ماموریت حمایت قاطع "ناتو" می گوید که به زودی گروه از خلبانان افغان به شمول دو زن بعد از تکمیل یک دوره آموزشی ۱۵ ماهه در شهر پراگ پایتخت جمهوری کشور چک، سند فراغت خود را دریافت خواهند کرد.

فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان جوانان در شهر مزارشریف ترویج یافته است.

یک دوره آموزشی کمپیوتر برای منسوبین زن قول اردوی ۲۰۹ شاهین در مرکز این قول اردو راه اندازی شده است. 

ایوب عمر عمری ولسوال گرمسیر میگوید تمام مکاتب این ولسوالی به شمول سه باب مکتب دخترانه به  کمک و همکاری بزرگان قومی فعال میباشد. عمری می افزاید، بزرگان قومی این ولسوالی نهایت تلاش کرده اند تا تمام مکاتب این ولسوالی بروی شاگردان باز باشد که در نتیجه همین همکاری مردم، معارف دراین ولسوالی کاملاً فعال باقی مانده است.

به تعداد ٥٠٠ تن از نیرو های اردوی ملی از مرکزتعليمى نظامی ولایت هلمند فارغ گردیدند. جنرال ولی محمد احمدزی قومندان قول اردوی ٢١٥ میوند که در مراسم فراغت ٥٠٠ تن از نیرو های  اردوی ملی صحبت میکرد گفت، هیچگاه به شورشیان اجازه نمیدهیم تا زندگی آرام مردم هلمند را نا امن سازند.

برای اولین بار سیمینار آموزشی به منظور بلندبردن سطح آگاهی افسران و سربازان پولیس حوزه غرب افغانستان امروز با حضور هیات بلندرتبه وزارت امور داخله در سالون کنفرانسهای قوماندانی امنیه ولایت هرات برگزار گردید. مسؤلان وزارت امور داخله کشور میگویند قرار است در این سیمینار سه روزه روی موضوعات عقیدتی – فرهنگی صحبت شود تا افسران و سربازان پولیس ولایات غربی کشور با استفاده از این راه در راستای تامین امنیت و برقراری صلح تلاش بیشتر نمایند.


سمونوال ذبیح الله ابدالی معاون ریاست عقیدتی فرهنگی وزارت امور داخله کشور میگوید هدف از راه اندازی این سیمنار این است تا پولیس بتواند در روشنایی این آموزش های عقیدتی فرهنگی اصلاحات و عدالت را در جامعه تطبیق نموده و با کسب اعتماد مردم و همکاری علمای دین صلح و امنیت سرتاسری را در سطح ولایات غربی افغانستان تامین نماییم.

از طرف دیگر مقام های پولیس در غرب افغانستان راه اندازی این سیمینار آموزشی را در بلند بردن مورال و انگیزه پولیس مؤثر عنوان میکنند.

جنرال محمد جمعه عدیل قوماندان زون ٦٠٦ انصار در غرب کشور میگوید، در این پروگرام افسران و سربازان پولیس ولایات هرات، فراه، غور و بادغیس حضور دارند و پیرامون موضوعات عقیدتی- فرهنگی از سوی استادان وزارت داخله، علما و فعالین مدنی تدریس خواهند شد.

با این حال سید محمد آخند زاده یک تن از اعضای شورای علمای حوزه غرب کشور میگوید هر قدر نیروهای امنیتی با ارزشهای دینی و اسلامی آگاهی بیشتر داشته باشند به همان اندازه در اجرای وظایف نظامی شان موفق خواهند بود.

وی افزود،" راه اندازی این گونه سیمینار ها نیروهای امنیتی را در راستای تطبیق عدالت به گونه اسلامی نزدیک خواهد ساخت."

با این وجود شماری از اشتراک کننده گان در این سیمینار از راه اندازی این برنامه اظهار قدردانی نموده و میگویند آگاهی از موضوعات عقیدتی و فرهنگی جزءلازم پولیس است که این خود نیروهای امنیتی را برای حمایت و حفاظت از ارزشهای اسلامی بیشتر آماده میسازد.

گفتنیست، برای اولین بار است که سیمینار آموزشی روی مسائل عقیدتی – فرهنگی برای افسران و سربازان پولیس حوزه غرب افغانستان راه اندازی میشود که این خود در بلند رفتن ارتقاء ظرفیت نیروهای امنیتی افغان تاثیر مثبت خواهد داشت.

نودو نهمین سالروز استرداد استقلال کشور با حضور رییس جمهور محمد اشرف غنی و شماری دیگر از مقام‌های دولتی، گرامی ‌داشت به عمل آمد.

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان قبل از ظهر امروز آرشیف ارگ ریاست جمهوری را افتتاح کرد و از بخشهای مختلف آن، دیدن نمود.

انستیتوت ملی موسیقی افغانستان به خاطر کارکردهای چشم ‌گیرش در بخش موسیقی و آن هم که اعضای آن بیشتر کودکان می‌باشد، توانسته جایزۀ موسیقی پولار که مشهور به جایزۀ نوبل موسیقی می‌باشد، به دست آورد.

در این اواخر نفوس ولایت کندز در مقايسه به ده سال گذشته، از ٥٠ هزار تن به ٣٠٠ هزار تن افزایش یافته است. تعداد بیشتر ساکنان کنونی این شهر از مناطق ناامن به این شهر جابجا گردیده اند، که این کار باعث تراکم نفوس در شهر کندز گردیده و ارائه خدمات شهری را دشوار نموده است.

سی و پنج زوج جوان به همکاری یک بنیاد خیریه و حمایت مالی یک تاجر مراسم عروسی شان را در هرات جشن گرفتند.

Herat Mass Marriage

 

افغانستان خانه از اقوام و قبایل مختلف است که بیشتر از هزاران سال در اتحاد و همبستگی به سر میبرند و در پیوند به مسائل مختلف ملی از هماهنگی و اتحاد کار گرفته اند.

HMD Photo Borders and tribes affairs Director Ahmad Naveed Nazari 2

در چند رویداد جداگانه ظرف دو روز گذشته در ولایت فاریاب، بیش از ۲۵۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده اند. این افراد در ولسوالی های کوهستان، قیصار و غورماچ کشته و زخمی شده اند. قول اردوی ۲۰۹ شاهین می گوید در چندین سال گذشته، طالبان به این حد در ولایت فاریاب تلفات سنگین نداده بودند.

مقام های محلی در ولسوالی شیندند هرات میگویند یک قطعه سربازان آمریکایی جهت مشوره و آموزش به نیروهای امنیتی افغان و اشتراک در حملات هوایی وارد این ولسوالی گردیدند.

یک گروه ۸ نفری طالبان به رهبری ملا لعل محمد با تلاش های امنیت ملی به پروسه صلح یکجا شدند. این گروه هشت نفری در طول پانزده سال گذشته در بخش های مختلف هلمند مصروف نبرد با نظامیان افغان بوده است.

مسوولان امنیتی در ولایت پکتیا می گویند که پولیس یک موتر لاری که مملو از مواد انفجاری بود، را کشف و خنثی کرده ‌اند.

وزارت دفاع ملی می گوید که وضعیت امنیتی ولایت غزنی به حالت عادی برگشته است. دفتر مطبوعاتی این وزارت با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید در اثر ضربه‌های هوایی در ساحات قلعه قاضی، توحید آباد و اطراف مسجد حاجی شاه بیش از ده ها تروریست کشته و زخمی شده اند.

با اعزام نیروهای تازه نفس کماندو به ولایت فراه ده ها تن از طالبان مسلح در این ولایت کشته و چندین قریه از وجود مخالفین دولت پاکسازی شده است.

جنرال عبدال‌رشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری با محمد اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه و سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری دیدار کرده‌است.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان با ممنون حسین، رئیس جمهور پاکستان در حاشیه نشست آب در دوشنبه پایتخت تاجیکستان پیرامون مسائیل امنیتی دیدار و گفتگو کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با مایک پنس، معاون رییس جمهور امریکا در مورد برخی از مسایل مهم به شمول آغاز عملیات بهاری گروه طالبان در این کشور، صحبت کرده‌اند.

مسوولان اداره مرکزی ثبت احوال نفوس و ریاست جمهوری می گویند، که روند بایومتریک بالای رییس جمهور محمد اشرف غنی، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری دیگر از مقام ها ارشد دولتی آغاز گردیده است.

 

مقام های محلی و شهروندان هرات از برگزاری نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل استقبال نموده و اظهار امیدواری میکنند تا این نشست پیامدهای مثبت امنیتی برای افغانستان داشته باشد.

Herat governor spokesman

Strong government guarantees honor and good life for the nation. Unity and people’s support are vitally important factors for strengthening the government.

Government is Fruitful Tree

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، کنترول حریم فضایی کشور پس از این به طور کامل دوباره توسط افغان‌ها صورت می‌گیرد.

دولت افغانستان با مقام‌های کشور امارات متحده عربی، امروز یکشنبه رسما طی مراسمی،  پروژۀ شهرک رهایشی امارات که در ذات خود بزرگ‌ترین پروژه در بخش اسکان در کشور گفته می‌شود را افتتاح نمود.

 

این پروژه بزرگ امروز توسط مسوولین فدراسیون فوتبال کشور امروز رسماً آغاز شد.

دولت افغانستان می‌گوید محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور در سفر به ولایت خوست دو پروژۀ بزرگ زیربنایی را افتتاح کرده‌است.

ساختمان مرکز تحقیقات و رشد ظرفیت‌های‌ شهری وزارت شهرسازی و مسکن، توسط سید سعادت منصور نادری، وزیر آن وزارت، والی کابل و شماری دیگر از مقام‌های بلند رتبۀ حکومتی در کابل گشایش یافت.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که سیاست افغانستان سیاست وصل است و پروژۀ تاپی آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی یکجا می‌کند.

FaLang translation system by Faboba