17
دوشنبه, جوزا

فلم افغانی " گرگ و گوسفند" برندۀ جایزۀ جشنوارۀ جهانی فلم کن شد

فرهنګ
Typography

Afghan-movieگرگ و گوسفند فلمی ازیک کارگردان کشور برنده یک جاییزه جانبی جشواره جهانی فلم کن شده است.

شهربانو سادات گرداننده فلم گرگ وگوسفند می گوید که این فلم روایتگر ناداری در یک روستای دور دست و به دور از هر گونه قصه‌های از جنگ،خشونت و مواد مخدر است.

جشنواره جهانی فلم کن از بزرگ ترین و با شکوه ترین رویدادهای سینمایی جهان است و هر ساله در شهر کن در جنوب فرانسه برگزار می شود.

درهمین حال شماری ازسینماگران وفلم سازان برنده شدن این فلم را یک دستاورد سینمای کشور می داند.

شهربانو سادات کارگردان فلم گرگ و گوسفند می گوید که این فلم برگرفته از زنده گی شخصی خودش است.

رویا سادات فلم ساز می گوید:"می خواهم این را بگویم که نامزد شدن این فلم و برنده شدن این فلم می تواند نویدی بسیارخوبی برای سینمای افغانستان باشد به ویژه در این سال های اخیر که تعداد زیادی از سینما گران ما افغانستان را ترک کرد."

این فلم از زمانی قصه می گوید که شهربانو سادات برای نُخسین بار با خانواده اش به بامیان زادگاه پدریش می آید و برای هفت سال در یک روستای دور افتاده دربامیان زنده گی می کند.

این فلم با سی و پنج بازیگر بامیانی در روستایی که در تاجیکستان ساخته شده بود فلم برداری شده است.

شهربانو سادات کارگردان فلم گرگ و گوسفند می گوید:"از بهر این که تیم جهانی همرای من بودند و من نمی توانیستم زنده گی آنان را ضمانت کنم به همین دلیل ما خواستیم فلم را در تاجیکستان ثبت کنم."

هرچند پیش ازاین نیز فلم های دیگری از کشور درجشنواره کن جوایزی به دست آورده اند، اما یگانه فلمی که دربخش رقابت اصلی ازافغانستان برنده شده است فلم اسامه از ساخته‌های صدیق برمک است.

عزیز دلدار فلم نامه نویس می گوید:"شهربانو سادات ،نخستین کارهایش را با بازی گری آغاز کرد. بعد برای مدتی با کورس آتیلا واغان که درافغانستان برگزار شده بود و بیشتر تمرکز روی سینمای مستند بود کارمی کرد آنجا یک فلم کوتاه ساخته بود. یک فلم مشترک با یک کارگردان آلمانی ساخته بود."

شهربانو سادات می گوید که به زودی کار را بر بخش دوم این فلم آغازخواهد کرد و دراین بخش افغانستان دهه هشتاد به تصویر کشیده خواهد شد.