غذا های مشهور افغانی

فرهنګ
Typography

انواع نان در افغانستان عبارتند از: نان خاصه، نان چپاتی، نان رت، نان روغنی، نان لواشه، نان اُزبکی، نان تاوگی، نان پرکی و غیره. نان معمولا بر دیوارهٔ تنور گِلی طبخ می‌شود.

 کابلی‌پلو: که به آن قابلی پلو هم گفته می‌شود یکی از انواع پلو مشهور در افغانستان است و تقریباً اکثر کشورهای همسایه با نام آن آشنا هستند. از برنج باریک، گوشت یخنی گوسفند، زردک ،کشمش، و خلال پسته و بادام تهیه می‌شود.

کیچِیری قوروت: یکی از غذاهای مشهور ولایت هرات در غرب افغانستان است که اکثراً در زمستان پخته می‌شود. روز اول زمستان مردم صندلی و یا بخاری می‌گذارند و کچری قروت می ‌پزند. در پختن کچری قروت از برنج لک، قُروت و کوفته استفاده می‌شود.

کباب تندوری: مردم افغانستان ، مهمان نواز هستند. در مناطق مرکزی افغانستان وقتی مهمان زياد‌تر از پنج نفر باشند، يک راءس گوسفند کلان را ذبح کرده و خوب پاک می شويند، سپس مقداری سير و نمک را آماده ساخته تمام گوسفند را خوب سير و نمک می‌زنند.و بعداً آن را پخته می کنند.

 شولهٔ غوربندی: در "ولسوالی" غوربند ولایت پروان شوله‌ای پخته می‌کنند که به نام "شولهٔ غوربندی" یاد می‌شود، این شوله را از برنج، ماش ، قورمهٔ  و گوشت گوسفند تهیه می‌کنند.در نقاط دیگر کشور هم شوله غوربندی پخته می کنند.

منتو: یکی از خوراکه‌های لذیذ افغانی است که در بخار آب پخته می‌شود. مَنتو یکی از معروفترین غذاهای مورد علاقه مردم آسیای میانه نیز می‌باشد. در تهیه و پخت آن، خمیر منتو را به شکل دایره‌های کوچک می‌بُرند و از گوشت گوسفند، پیاز، سیر، گشنیز و مرچ سیاه و سبز پُر نموده و در ظرف مخصوص می‌چینند و معمولاً با ماست و یا چکه و قورمه دال نخود  می خورند. بولانی: یکی از غذاهای مشهور افغانی است که خمیر گندم ذغاله شده را گندنه و یا کچالو پر نموده به شکل نیم‌دایره در تابه انداخته در روغن سرخ می‌کنند. بولانی را در تنور نیز طبخ می‌کنند که بنام بولانی تندوری یاد می‌شود.

برانی بادنجان:بادنجان سیاه را ورق، ورق بریده در روغن سرخ می کنند، بعداً با لعاب تهیه شده یکجا دم داده با قروت و نعنای خشک آن را تزیین می کنند. برانی بادنجان یکی از غذا های بسیار لذیذ و مزه دار افغانی می باشد که همه فامیل ها آنرا خوش دارند.

شوربای کله:شوربای کله یکی از غذا های مخصوص زمستان مردم با ذوق افغانستان می باشد که کله گوسفند را پاک کرده خوب می شویند، بعداً در دیگ انداخته جوش میدهند تا کف آن گرفته شود. پس گندم نخود، پیاز، زردچوبه با قدری دنبه را به آن علاوه می کنند، وقی پخته شد در کاسه ها کشیده و در آن نان را میده کرده تناول می کنند.

آشک:خمیر را سخت آماده نموده و به شکل دایره های کوچک قطعه می کنند، سپس در بین آن گندنهء میده شده را پر نموده جوش میدهند. بعد از صاف نمودن، قروت، نعنا و قورمهء دالنخود را بالای آن علاوه نموده نوش جان می کنند. قروتی:اولاً قروت سائيده شد را در آب انداخته و گرم ميدارند. پياز را در روغن گلابی نموده در هوای آزاد میگذارند تا قاق گردد. بعداً نان را ميده کرده و بالای آن روغن و پياز را علاوه کرده، صرف میدارند.

شورنخود و کچالو:ابتدا نخود را شسته قبلاً تر میکنند. بعداً نخود را در آب جوش داده در بین دیگ عادی با دیگ بخار نرم میکنند. کچالو را چند آب شسته در بین دیگ با آب روی حرارت میگذارند. کچالو را تا وقتی حرارت میدهند که کارد به خوبی داخل کچالو فرو برود. آب کچالو را صاف کرده میگذارند سرد گردد. پوست کچالو را برطرف کرده و کچالو را رنده میکنند. ابتدا نخود را در بین کاسه ها کشیده بعداً بالایش قدری کچالو رنده شده را رویش می اندازند. مرچ نمک و چاشنی را علاوه نموده، نوش جان میکنند.