23
جمعه, اسد

رئیس جمهور غنی: برای حجاج باید همه ساله خدمات بهتر فراهم گردد

فرهنګ
Typography

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، شام روز گذشته در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی ضمن خوش آمدید به آخرین کاروان حجاج افغان که پس از ادای مراسم حج به وطن برگشته بودند، گفت که باید همه ساله برای حجاج که عازم بیت الله شریف می شوند، خدمات و سهولت های بهتر، ارزان و آسان فراهم گردد.

در مراسم که بدین مناسبت انجام شد، ابتدا فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف از توجه خاص رئیس جمهور در پایان موفقانه پروسه حج تشکری کرده، گفت: دو ماه و هشت روز قبل اولین کاروان حجاج به بیت الله شریف اعزام شد که امروز با برگشت آخرین کاروان، این پروسه به موفقیت به اتمام رسید. وی افزود: امسال برعلاوه خدمات و سهولت های لازم به حجاج، نسبت به سالهای گذشته سه میلیون دالر در این پروسه صرفه جویی شده است.
فیض محمد عثمانی گفت که برای این پروسه پنج ماه تحت نظارت رئیس جمهور کار صورت گرفت که در نتیجه آن محل بود و باش حجاج( عماره) به حرم شریف نزدیک بود که حجاج می توانستند به سهولت رفت و آمد کنند و غذا و ترانسپورت حجاج نیز نسبت به گذشته بهتر و منظم بود.   
وزیر حج و اوقاف گفت که امسال تلفات حجاج افغان کم بود، تنها ده تن آنان وفات شدند و همچنان در زمان حج چهار طفل به دنیا آمد، به همین ترتیب سیستم معلمان حجاج بسیار منظم بود و تمام حاجیان از آن رضایت داشتند. وی افزود: با وجود آن یک سلسله مشکلات موجود بود، اما تلاش خواهیم کرد که برعلاوۀ حل مشکلات، این پروسه را بیشتر ارزان و آسان بسازیم.
سپس حاجی محمد یونس به نمایندگی از دیگران صحبت کرد و از خدمات خوب مسئولین وزارت حج و اوقاف به حجاج، تشکری کرده، گفت که در مراسم حج معلمین خوب برای ما استخدام شده بودند که به طور منظم با حجاج همکاری می کردند  و در زمینه غذا و سهولت های ترانسپورتی نیز توجه همه جانبه صورت گرفته بود.
وی گفت که حجاج برای برقراری صلح و ثبات دایمی در کشور به درگاه خداوند متعال دعا کردند و از اینکه حکومت بخصوص وزارت حج و اوقاف سهولت های لازم را به آنان فراهم کرده بود، به آنها نیز دعا های خیر نمودند.
رئیس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، ضمن تشکری از مسئولین وزارت حج و اوقاف بخاطر تنظیم بهتر این پروسه، گفت:  خوشحالی که در چهره های شما به مشاهده می رسد، در حقیقت خرسندی تمام ملت افغانستان بخصوص علما و اراکین دولتی است و این خرسندی را بیشتر از همه یک حاجی احساس می تواند زیرا آنها در بیت الله شریف مساوات میان انسان ها را به چشمان خویش مشاهده کرده اند.
رئیس جمهور افزود: آرزو دارم که شما در هنگام حج به نیروهای امنیتی و دفاعی خویش نیز دعا کرده باشید و از این پس نیز آنها را در دعا های تان فراموش نکنید، زیرا ما از برکت آنان امور روزانه خویش را در فضای امن به پیش می بریم.
رئیس جمهور غنی گفت: از اینکه شما از کارکرد های وزیر حج و اوقاف و سایر مسئولین خرسند هستید، من اطمینان میدهم که از آنان قدردانی خواهد شد.
رئیس جمهور همچنان افزود: هر مسئول دولتی که خدمات خوب را عرضه می کند و مردم از آنها رضایت داشته باشند، برای من قابل قدر می باشند، زیرا اولین و آخرین وظیفه من خدمت به مردم است.