ایوب عمر عمری ولسوال گرمسیر میگوید تمام مکاتب این ولسوالی به شمول سه باب مکتب دخترانه به  کمک و همکاری بزرگان قومی فعال میباشد. عمری می افزاید، بزرگان قومی این ولسوالی نهایت تلاش کرده اند تا تمام مکاتب این ولسوالی بروی شاگردان باز باشد که در نتیجه همین همکاری مردم، معارف دراین ولسوالی کاملاً فعال باقی مانده است.

به تعداد ٥٠٠ تن از نیرو های اردوی ملی از مرکزتعليمى نظامی ولایت هلمند فارغ گردیدند. جنرال ولی محمد احمدزی قومندان قول اردوی ٢١٥ میوند که در مراسم فراغت ٥٠٠ تن از نیرو های  اردوی ملی صحبت میکرد گفت، هیچگاه به شورشیان اجازه نمیدهیم تا زندگی آرام مردم هلمند را نا امن سازند.

برای اولین بار سیمینار آموزشی به منظور بلندبردن سطح آگاهی افسران و سربازان پولیس حوزه غرب افغانستان امروز با حضور هیات بلندرتبه وزارت امور داخله در سالون کنفرانسهای قوماندانی امنیه ولایت هرات برگزار گردید. مسؤلان وزارت امور داخله کشور میگویند قرار است در این سیمینار سه روزه روی موضوعات عقیدتی – فرهنگی صحبت شود تا افسران و سربازان پولیس ولایات غربی کشور با استفاده از این راه در راستای تامین امنیت و برقراری صلح تلاش بیشتر نمایند.


سمونوال ذبیح الله ابدالی معاون ریاست عقیدتی فرهنگی وزارت امور داخله کشور میگوید هدف از راه اندازی این سیمنار این است تا پولیس بتواند در روشنایی این آموزش های عقیدتی فرهنگی اصلاحات و عدالت را در جامعه تطبیق نموده و با کسب اعتماد مردم و همکاری علمای دین صلح و امنیت سرتاسری را در سطح ولایات غربی افغانستان تامین نماییم.

از طرف دیگر مقام های پولیس در غرب افغانستان راه اندازی این سیمینار آموزشی را در بلند بردن مورال و انگیزه پولیس مؤثر عنوان میکنند.

جنرال محمد جمعه عدیل قوماندان زون ٦٠٦ انصار در غرب کشور میگوید، در این پروگرام افسران و سربازان پولیس ولایات هرات، فراه، غور و بادغیس حضور دارند و پیرامون موضوعات عقیدتی- فرهنگی از سوی استادان وزارت داخله، علما و فعالین مدنی تدریس خواهند شد.

با این حال سید محمد آخند زاده یک تن از اعضای شورای علمای حوزه غرب کشور میگوید هر قدر نیروهای امنیتی با ارزشهای دینی و اسلامی آگاهی بیشتر داشته باشند به همان اندازه در اجرای وظایف نظامی شان موفق خواهند بود.

وی افزود،" راه اندازی این گونه سیمینار ها نیروهای امنیتی را در راستای تطبیق عدالت به گونه اسلامی نزدیک خواهد ساخت."

با این وجود شماری از اشتراک کننده گان در این سیمینار از راه اندازی این برنامه اظهار قدردانی نموده و میگویند آگاهی از موضوعات عقیدتی و فرهنگی جزءلازم پولیس است که این خود نیروهای امنیتی را برای حمایت و حفاظت از ارزشهای اسلامی بیشتر آماده میسازد.

گفتنیست، برای اولین بار است که سیمینار آموزشی روی مسائل عقیدتی – فرهنگی برای افسران و سربازان پولیس حوزه غرب افغانستان راه اندازی میشود که این خود در بلند رفتن ارتقاء ظرفیت نیروهای امنیتی افغان تاثیر مثبت خواهد داشت.

نیروهای حمایت قاطع در غرب افغانستان سربازان کندک کشف کماندوی اردوی ملی را در بخش کوهنوردی و عملیات در مناطق مسکونی، آموزش نظامی دادند. بيست تن از این سربازان بعد از چهار هفته آموزش امروز از سوی مقام های حمایت قاطع و نیروهای امنیتی افغان، فراغت نامه های شان را دریافت و نشان مسلکی شدن شان را کسب نمودند.


ماسیمو بیاجینی" قوماندان نیروهای حمایت قاطع در غرب افغانستان گفت یکی از اهداف عمده نیروهای ناتو آموزش و مسلکی ساختن نیروهای امنیتی افغان بوده که این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود نیروهای حمایت قاطع در این دوره آموزشی سربازان کندک کشف اردوی ملی را با تاکتیکهای نظامی در مناطق کوهستانی و محلات مسکونی آموزش دادند که این خود در جریان عملیاتها موثر واقع خواهد شد.

در همین حال جنرال محمد ناصر هدایت قوماندان قول اردوی ٢٠٧ ظفر در غرب افغانستان گفت، در پی اعلام راهبرد جدید ایالات متحده آمریکا برای افغانستان، همکاری نیروهای حمایت قاطع در بخش آموزش و مشوره به شکل قابل ملاحضه ای افزایش یافته است.

وی افزود هم پیمانان خارجی شان در چندین عملیات هوایی در حوزه غرب افغانستان به خصوص ولایت فراه سهم گرفتند و با هدف قرار دادن مواضع گروه طالبان تلفات سنگینی را بر آنان وارد نموده است.

از طرف دیگر جنرال محمد جمعه عدیل قوماندان پولیس در حوزه غرب کشور از قوماندانی نیروهای حمایت قاطع قدردانی نموده و میگوید آموزش نیروهای امنیتی افغان توسط مربیان بین المللی باعث شده تا سربازان اردو و پولیس ملی با انگیزه و مورال بالا در عملیاتهای تصفیوی سهم بگیرند.

با این حال شماری از عساکر کندک کشف اردوی ملی که از دوره آموزش نظامی کوهنوردی و محلات مسکونی فارغ گردیدند میگویند، در این کورس نیروهای حمایت قاطع آنان را به روشهای جدید نظامی آموزش دادند که این خود در بلند رفتن ظرفیت عملیاتی شان موثر میباشد.

این سربازان به گروه های شورشی در غرب افغانستان هشدار میدهند در صورتیکه به روند صلح تسلیم نشوند توسط نیروهای امنیتی افغان از بین خواهند رفت.

به دنبال اعلام حضور نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، امیدواری ها به منظور سرکوبی شورشیان و برقراری صلح در کشور بیشتر شده است.

مطالب بیشتر...