نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان از چندی بدینسو عملیات گسترده را با حمایت هوایی نیروهای بین المللی در ولسوالی مارجه ولایت هلمند راه اندازی کرده اند. به گفته مقامات محلی، تاکنون این عملیات موفقانه به پیش می رود و دست آوردهای چشم گیری دارد.

عبدالله یک تن از آهنگران شهر لشکرگاه که مصروف ساختن دروازه و کلکین است میگوید، طالبان بجز از ایجاد ترس میان مردم کاردیگرندارند، زیرا همیشه با ظلم و ستم مردم را مجبور کرده اند تا مطابق میل آنها زندگی نمایند اما مردم هیچگاه ازادی فردی و اجتماعی خود را به خاطر طالبان زیر پا نمی گذارند.

نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان با حمایت نیروهای بین المللی عملیات منصوری گروه طالبان را در ولایت کندز و دیگر نقاط کشور به شکست مواجه ساخته و به منظور هدف قرار دادن هراس افگنان، دامنه این عملیات ها را به نقاط دور دست کشور گسترش داده اند.

نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان با همکاری مردم می خواهند یک محیط مصئون و صلح آمیز را برای هموطنان خویش در سرتاسر کشور تامین نمایند. درین اواخر اکثر نقاط ولسوالی الیشینگ ولایت لغمان به اثر عملیات نظامی از وجود هراس افگنان پاکسازی و پوسته های اردوی ملی و پولیس محلی در آن ایجاد شده است.

همه ساله هزاران انسان بی گناه در نتیجه ماین های جاه سازی شده توسط هراس افگنان زنده گی خویش را از دست می دهند و این روند هنوز هم ادامه دارد. هراس افگنان مواد انفجاری را به منظور هدف قرار دادن نیروهای امنیتی افغان جابجا می نمایند، که اکثرآ از مردم ملکی قربانی می گیرد.


در همین حال نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان هزاران ماین های جابجا شده توسط تروریست ها را در نقاط مختلف کشور کشف و خنثی نموده اند.

گروهی که خود را مسلمان خوانده وخدمتگار اسلام خطاب می کند، مردم بی گناه را هدف قرار می دهد. از طرف دیگر، قهرمانان راستین وطن با خنثی کردن ماینها، زنده گی انسانها را نجات می دهند.

سراج الدين یک افسر جوان پولیس است، که در ولسوالی های پنجوایی و میوند ولایت کندهار ايفای وظيفه می نمايد. او تا کنون بیش از ١٠ هزار ماین های کنار جاده را خنثی نموده است.

نامبرده مي گوید، که طی ١٢ سال گذشته هزاران ماین را در نقاط مختلف کندهار خنثی کرده است. این ماین ها توسط هراس افگنان در مناطق رفت و آمد مردم جابجا شده بود.

او با این کار خویش زنده گی بسیاری از مردم بی گناه را نجات داده و به این کار خويش ادامه می دهد.

آقای سراج الدين که در ولسوالی های پنجوایی و میوند با تیم انجینیری پولیس هم گروه است می افزاید، که هراس افگنان از ماین های مختلف النوع استفاده می کنند. اما او توانسته همه را خنثی کند. او می افزاید ، که به این وظیفه مقدس خویش ادامه خواهد داد، زیرا نجات زنده گی مردم او را خوشنود می سازد.

این افسر جوان پولیس به صدای آزادی گفت: "ما هميشه توانسته ایم پلان های دشمن را خنثی کنیم و هرگونه ماین های جاسازی شده  آنان را از بین ببریم. من می فهمم، که این کار آنقدر آسان نیست، اما من این خطرات را پذیرفته ام."

این افسر پولیس می افزاید، که از دولت و نیروهای حمایت قاطع تجهیزات گوناگون بدست آورده اند، اما این تجهیزات توانایی ردیابی یک نوع مواد انفجاری را ندارند. اما آنان برای ردیابی آن از شیوه های مختلف استفاده می کنند.

به گفته او، آنها در کابل و کندهار راجع به کشف و خنثی کردن مواد انفجاری آموزش می بینند.

وی افزود، که تروریست ها مواد منفجر ناشده را در نزدیکی پایگاه های خویش جابجا می کنند تا دسترسی نیروهای امنیتی به آن دشوار باشد.  

آنها در مناطقی ماین ها را جابجا می کنند، که توسط تیم انجینیری پولیس تصفیه شده و اکثر اوقات غیرنظامیان قربانی آن می گردند.

نیرو های ملی دفاعی و امنیتی افغان شب روز علیه  گروه های که تلاش می نمایند امنیت را برهم بزنند و زنده گی مردم محترم ما را به خطر مواجه سازند مبارزه مینمایند.
اشک خوشی از چشمان پدر طفل که توسط نیرو های دلیر افغان ازچنگ رباینده گان آزاد گردید جاری شد.


طفلک معصوم چند روز قبل در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار برای بدست آوردن پول اختطاف گردیده بود. به این ارتباط دوتن حین عملیات جستجویی بازداشت گردیده است.

جنرال عبدالرحمن رحیم قوماندان امنیه ولایت مذکور گفت:"این وظیفه مقدس نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان است تا از ما و جان مردم بیگناه در مقابل پلان های کثیف مجرمین محافظت نمایند."

موصوف همچنان گفت طی چند روز گذشته 12 شورشی حین عملیات زمینی و توپچی در مناطق مختلف این ولایت  کشته و چندین تن دیگر مجروح گردیده اند.

وی میگوید:"شایان ذکر است که 67  تن در پیوند به سرقت، اختطاف، قتل و سایر فعالیت های جنایی نیز بازداشت گردیده است. برعلاوه 26 نوع اسلحه مختلف النوع و بیش از 14000 فیر مرمی نیز کشف و بدست آمده است. "

پدرطفل از اینکه طفل اش نجات یافته و زنده گی دوباره به دست آورده از پولیس ابراز خرسندی نموده گفت،" اولاد میوه بسیار شرین است. پولیس پاره از جان مرا نجات داده اند. نمی دانم چی گونه و به کدام الفاظ از پولیس قدردانی نمایم."

موصوف از مردم خواست تا برای کسب موفقیت هرچه بیشتر در تامین امنیت با نیرو های امنیتی افغان همکاری نمایند.  وی میگوید:"ما باید در پهلوی این مردمان خوب باایستیم.آنها واقعاً در خدمت ما قرار دارند و من این موضوع را به تمام معنی درک می نمایم."

مرسل کریمی یک تن از فعالین مدنی تاکید میورزد که به هر اندازه نیرو های امنیتی نیرو مند میشوند به همان اندازه امنیت بهتر خواهد گردید.

وی میگوید:"ما میبینیم که نیرو های امنیتی شب و روز صلح و خوشی را برای مردم به ارمغان می آورند . همکاری مردم آنها را قدرت بیشتر میدهند."

مطالب بیشتر...