22
پنجشنبه, اسد

وزارت مبارزه با مواد مخدر به تلاش هايش جهت پيشرفت چشمگير در مبارزه با اين پديده همراه با پوليس متعهد مبارزه با مواد مخدر افغانستان در چارچوب قانون و پلان عملياتی اين وزارت که شامل سال چهارم اش می شود، ادامه می دهد. اين پلان که در سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد، يک استراتيژی چهار ساله جهت انجام بهتر مسوليت های اصلی اين وزارت در راستای تسريع پيشرفت ها می باشد. اين وزارت عمدتاً بر ريشه کن کردن کشت کوکنار، از بين بردن لابراتوارها و محلات و انتقال و قاچاق مواد مخدر تمرکز کرده است. از سوی هم، عمليات عليه مواد مخدر در سال جاری به گونه چشمگير موثر بوده است.


دگر جنرال خليل بختيار معين وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت: "از آغاز سال بدينسو، پوليس مبارزه با مواد مخدر افغانستان ۳۰۷۴ عمليات را در سراسر افغانستان انجام داده است. در جريان اين عمليات، ۳۳۰۷ مظنون در ارتباط با جرايم قاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که يک افزايش ۳۲ درصدی را در تعداد بازداشت ها نسبت به سال گذشته نشان می دهد."

 اين عمليات منجر به ضبط۳۱۵،۶۶۱ تن مواد مخدر به شمول ۲۲۱۴۵ قرص تابليت های فزاينده روان گردانی يا «تابليت کِ» گرديد. در نتيجه عمليات، بيشتر از ۵۲۷ وسايط نقليه که به هدف فعاليت های غيرقانونی مواد مخدر استفاده می شد و ۳۴۳۴ سيت موبايل و مخابره که برای ارتباطات جرايم مورد استفاده قرار می گرفت، نيز ضبط شده است. به گفته آقای بختيار، پوليس مبارزه با مواد مخدر ۳۰ لابراتوار، ۸ مرکز فروش و ۷ محل توليد شراب را نيز تخريب کرده اند. طی عمليات مبارزه با مواد مخدر، ۳ فابريکه مواد انفجاری دست ساخت و مراکز فرمان و کنترول طالبان نيز موفقانه تخريب شد. در جريان عمليات يک ذخيره گاه مهمات طالبان نيز تصرف شد، که در نتيجه ۳۱۷ ميل اسلحه و ۴۰۰۰۰ مهمات مختلف نوع غيرقانونی ديگر نيز ضبط گرديد.  

مواد مخدر يک تهديد بزرگ برای کشور ما و جهان است. فعاليت غيرقانونی مواد مخدر به گونه مستقيم با نا امنی و بی ثباتی ارتباط دارد. جنگی که توسط مواد مخدر تامين می شود، زندگی مردم ما را برای سال ها به خطر مواجه ساخته است. حکومت افغانستان و نيروهای امنيتی متهعد به ريشه کن کردن مواد مخدر در سراسر افغانستان می باشند. افغانها سپاسگزار تلاش های پوليس مبارزه با مواد مخدر هستند و با نه گفتن به توليد و مصرف مواد مخدر در پهلوی نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان ايستاده اند.

باران های شديد سه روزه منجر به سرازير شدن سيلاب های بزرگ در ولايت های حوزه جنوب و غرب افغانستان در ماه گذشته شد. اقدام نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان، تحفه يی از جانب خداوند بود زيرا اقدامات آنها سريع و نجات دهنده بود. ماموريت های رسيدگی به حوادث از سوی نيروهای امنيتی افغان، در قدم نخست جان 350 تن از باشندگان کندهار را نجات داد. با افزايش سطح آب، نيروهای شجاع امنيتی افغان به ولسوالی های ميوند، دند، ارغنداب و ارغستان، رسيدند.


تورن جنرال عبدالرازق شيرزی، قومندان قوای هوايی افغان در کندهار گفت: "ما باشندگان کندهار را از ساحه خطر به مناطق امن انتقال داديم و به آنها غذا، دوا و کارکنان صحی فراهم کرديم. قوای هوايی افغان هميشه آماده کمک به افغانها در سراسر اين کشور می باشند."

 شهروندان افغان از عملکرد سريع نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان قدردانی می کنند. اگر برنامه ريزی و عملکرد به موقع مقام هاى افغان نمی بود، جان بسياری از مردم، ممکن نجات نمی يافت.

 صبغت الله خان، باشنده کندهار گفت: "سيل ديوار های خانه من را تخريب کرد و کودکان مرا زخمی ساخت. نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان ما را کمک کرده و به مناطق امن بردند و به ما غذا و لباس گرم دادند."

 به گفته وزارت دفاع ملی، سيلاب ها بسياری از مناطق را در حوزه های جنوب و غرب به شمول ولايت های زابل، فراه و هرات، متضرر ساخته است.

باران ها بسياری از خانه را در اين ولايت ها تخريب کرده است. قول اردوی 207 ظفر، بيش از 1800 تن را در ولايت فراه نجات داد و آنها را به ساحات امن برده و برای شان غذا، کالا و همچنان زمينه تداوی بيشتر از 400 تن را که زخمی شده بودند، فراهم کرد.

 بر علاوه سيلاب های جديد، هوای سرد منجر به ريزش برف در بسياری از ساحات شد که مسير شاهراه های مواصلاتی ولايت ها و ولسوالی را مسدود کرد. نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان به گونه لازم به مسافران کمک کردند.

وحيد نوری، باشنده هرات گفت: "من از هرات به کابل سفر می کردم اما به دليل بارش سنگين برف با بيشتر از 200 موتر ديگر در سرک های غزنی گير مانده بودم. ما ناچار بوديم اما اميد داشتيم و نيروهای امنيتی به زودی رسيدند و سرک ها را پاک کردند و به ما کمک کردند که سفر خود را ادامه بدهيم."

 دولت جمهوری اسلامی افغانستان بيشتر از يک ١٠٠٠ قطعه زمين به کسانى که از سيلاب متاثر شده اند در کنار کمک به انتقال آنها، فراهم کرده است. همچنان کمک صد ميليون افغانی برای اين شهروندان فراهم شده است که به آنها در احيای وسايل زندگی شان کمک کند. 

 قدردانی شهروندان از تلاش های نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان به گونه گسترده در شبکه های اجتماعی بازتاب يافت و بسياری از افغانها پيام های قدردانی، ستايش و تصاوير نجات شانرا گذاشتند.

نيروهای امنيتی افغان به تلاش های شان برای نظارت از وخامت هوا و وضعيت خطرناک ادامه می دهند تا آماده رسيدگی عاجل به حوادث در آينده باشند.

تلاش های نيروهای ملی دفاعی و امنيتی افغان عليه جرايم در افغانستان در سال گذشته، موفقانه ثابت شده است. اين رويکرد که از سوی وزارت داخله اتخاذ شده دربرگيرينده مبارزه جدی با فعاليت های جنايی می شود که در آن شهروندان نيز در شناسايی افراد مشکوک و فعاليت های غير قانونی، سهيم اند. نشر ليست 222 فرد زير پيگرد، با واکنش های گسترده همراه شد و به شهروندان افغان انگيزه داد که در گرفتاری اين افراد همکاری کنند.

 

در چند رویداد جداگانه ظرف دو روز گذشته در ولایت فاریاب، بیش از ۲۵۰ طالب مسلح کشته و زخمی شده اند. این افراد در ولسوالی های کوهستان، قیصار و غورماچ کشته و زخمی شده اند. قول اردوی ۲۰۹ شاهین می گوید در چندین سال گذشته، طالبان به این حد در ولایت فاریاب تلفات سنگین نداده بودند.

مطالب بیشتر...